top of page

William Thomas
Artisan Bakery

Návrh a realizace interiéru řemeslné pekárny

Komerční interiér

projekt a realizace 2021

Návrh a projekt

Ing. arch. Kateřina Horych

Štěpán Žampach, Atelier Simpléz

   

Místo

Josefská 2, Brno - střed

Foto

Tomáš Slavík Photography

Dodavatelé

Maláč s.r.o., truhlářství Petr Tinka, Ton a.s., Podlahy Pruša, Siko, Weltservis s.r.o., Myšulka Signage, Neon Burianová s.r.o., Naturstav s.r.o., Barvy San Marco s.r.o., Esyst s.r.o.

Publikace

Dolcevita 11 - 2021

Interiér roku 2021

archiweb.cz

earch.cz

Když se řekne William Thomas, Brňákům se vybaví ten nejlepší máslový croissant ve městě, a jsou to právě Vilém s Tomášem, kteří již pár let tvoří pod zavedenou značkou řemeslné pekárny s opravdu poctivými ingrediencemi podle francouzských receptur. Na začátku roku 2021 nás přizvali k realizaci interiéru pekárny s posezením v Brně na Josefské ulici. Souběžně s navrhováním se po několika letech uskutečnilo i celkové re-brandování jejich značky, takže spolupráce probíhala v koordinaci s grafickým studiem Simpléz.

Zatímco přízemí opakuje zaběhnutý koncept prodejny, kde je možné vidět přímo
do výroby a využívá stejné principy jako menší pobočka na Jaselské, ve druhém patře jsme měli od Viléma s Tomášem poměrně volnou ruku. Limitující byl spíše prostor sám o sobě, než jeho zadání: ať už poměrně nízký klenutý traverzový strop, nepravidelné zdi, umístění vzduchotechnického odtahu v rámci fasády nebo již překotně probíhající repase hygienických prostor. Představou klientů bylo rozšíření konceptu pekárny o self – service posezení, které by navazovalo na přízemní výrobnu.

Nová pobočka pekárny přinesla skomírající pěší zóně Josefské druhý dech: velkoformátové prosklení výkladců umožnilo orientovat část odbytové plochy směrem do ulice. Využili jsme hluboké niky do fasády, které jsme barevně orámovali a umístili v nich sezení s výhledem na parter kláštera voršilek a kostel svatého Josefa. Původní záměr svítících dekorativních panelů ve výloze se bohužel díky velkému tlaku na celkový rozpočet již realizovat nepodařilo, a tak zůstalo
v nikách pouze u dvoubarevného provedení v reflektující lesklé folii na matném podkladu.

S ohledem na nepravidelnosti prostoru pak jádru dispozice na patře vévodí centrální čalouněná lavice, kolem níž jsou rozvětvené jednotlivé stoly doplněné klasickými kavárenskými židlemi Ton č. 14 v hravých barvách odpovídajících brand manuálu pekárny. Mobiliář je vyroben z kvalitní medové dubové dýhy s precizně sesazenou kresbou. Klasický styl francouzských řemeslných pekáren mají evokovovat obklady stěn a rustikální stěrka použitá na stěnách namísto výmalby. Zatímco obklad traverz s led podsvícením umožnil optické zvýšení světlé výšky prostoru a rozmístění variabilního osvětlovacího systému v lištách, hygienické prostory a zázemí pekařů jsme decentně zahalili do modré „tmy“. 

bottom of page